Ekologiczne rozwiązania zyskują status priorytetu w nowych technologiach. Umożliwiają zdarzenie z tradycyjnych źródeł zasilania na przyjazne środowisku. Jakiś czas temu szczególne znacznie zyskują rozwiązania oparte na panelach fotowoltaicznych, np solarna lampa uliczna, która do pracy potrzebuje tylko promieniowania słonecznego.
Hybrydowa lampa – co należy wiedzieć?
Lampy uliczne są nieodzownym elementem infrastruktury drogowej, kolejowej a także zabudowy miejskiej i wiejskiej. Oświetlają przejścia dla pieszych, co jest tak ważne w pobliżu szkół i przedszkoli. Są ważnym elementem bezpieczeństwa na drodze. Ostatnie lata przyniosły nowe rozwiązania, które łączą w sobie użyteczność, trwałość oraz tak bardzo ważną korzystność dla środowiska i człowieka. Takim wyjściem jest hybrydowa latarnia uliczna.
Hybrydowa lampa stanowi połącznie dwóch technologii i jest całkowicie uniezależniona od zasilania sieciowego. Można więc ją instalować w dowolnym miejscu, dosłownie tam, gdzie ze względu na utrudnienia techniczne lampy o zasilaniu sieciowym nie mogły być zamontowane. Praca urządzenia oparta jest tylko na energii słonecznej oraz energii wiatru. Lampa wyposażona jest w panele fotowoltaiczne oraz turbinę wiatrową. W słoneczne dni panele fotowoltaiczne konwertują energię słoneczną w energię elektryczną oraz magazynują ją w zainstalowanych akumulatorach. Turbina wiatrowa stanowi uzupełninie systemu, pozwalając na oświetlenie w przypadku dłuższych okresów braku wystarczającej energii słonecznej. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa, jest zastosowanie czujników, które reagują na jasność otoczenia. O ile dzień jest pochmurny, lampa uruchamia się, dostarczając niezbędną ilość światła konieczną do doświetlenia danego miejsca. Takie rozwiązanie zastosowane w lampach ulicznych ustawionych przy przejściach dla pieszych poprawia widoczność na przykład w czasie jesiennych pochmurnych poranków, gdy dzieci zmierzają do szkoły. Dzięki inteligentnemu kontrolerowi hybrydowa lampa uliczna może być sterowana zdalnie, co zwiększa jej efektywność oraz możliwości wykorzystania. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na obiektach sportowych, przykładowo boiskach do piłki nożnej.
Warto zobaczyć: solarna latarnia uliczna.