Co to jest hybrydowy znak aktywny D6?

Bezpieczeństwo na drodze wciąż pozostawia wiele do życzenia. Bez przerwy w mediach pojawiają się informacje o wypadkach samochodowych z udziałem rowerzystów lub pieszych. Na nieszczęście, w starciu z samochodem człowiek nie ma szans i w najlepszym wypadku kończy się na złamaniach czy potłuczeniach.

Odpowiednie oznakowanie przejść dla pieszych stanowi niezbędny element poprawy bezpieczeństwa, jednakże znaki to zdecydowanie za mało, ażeby zdarzenie uznać za bezpieczne. Rozwiązaniem, które znacznie poprawia poziom bezpieczeństwa pieszego, jest tak zwany znak aktywny D6.
Znak D6 – jak funkcjonuje?
Mechanizm działania polega na wykorzystaniu dodatkowego oświetlenia przejścia dla pieszych. Przemieszczanie się pieszego jest wykrywane przez czujnik ruchu, który sprawia uruchomienie lamp ledowych oświetlających przejście. W ten sposób kierowca dostaje jednoznaczny komunikat, że pieszy znajduje się na przejściu, a więc już ze znacznej odległości może zmniejszyć prędkość. Technologia, jaką jest oznakowanie aktywne D6, jest korzystna z punktu widzenia obu stron, a zatem kierowcy i pieszego. Ponadto, dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych zasilanie systemu jest możliwe bez podłączenia sieciowego. Użycie odnawialnego źródła energii, jakim jest energia słoneczna, jest nie tylko opłacalne dla środowiska, ale również praktyczne. Bez konieczności przyłączania systemu do sieci elektrycznej solarny znak aktywny D6 można zastosować wszędzie, niezależnie od warunków technicznych. Panele fotowoltaiczne zastosowane w znaku aktywnym przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Coraz częściej panele są mylone z kolektorami słonecznymi. Panele i kolektory analogicznie wyglądają, niemniej jednak działają w różny sposób. Kolektory przekształcają energię słoneczną w cieplną, więc ich zastosowanie jest dość ograniczone. Wytworzona przez panele fotowoltaiczne energia jest gromadzona w akumulatorach, które umożliwiają jej wykorzystanie w dowolnym momencie. W znakach aktywnych zasilanych za pomocą takich paneli lampy wysyłają szybki błysk w kierunku drogi, informując kierowcę zbliżającego się do przejścia auta, że na przejściu znajduje się pieszy. Dzięki zastosowaniu znaków aktywnych D6 znacznie wzrasta poziom bezpieczeństwa przejść dla pieszych, w szczególności w miejscach słabo doświetlonych.
Więcej informacji na stronie: oznakowanie aktywne D6.