Hybrydowa lampa uliczna

Ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Rozszerza się zakres ich użycia i co równie ważne – nieustannie trwają pracę nad zmianą na lepsze ich funkcjonalności. Dobrym przykładem jest oświetlenie hybrydowe, które wykorzystuje jedynie odnawialne źródła energii, a mianowicie energię słoneczną a także energię kinetyczną przemieszczającego się powietrza, czyli energię wiatru.

Taki typ oświetlenia jest wykorzystywany między innymi w lampach ulicznych, które są ustawione przy drogach, na osiedlach czy przy przejściach dla pieszych.
Hybrydowa lampa – jak działa?
Panele fotowoltaiczne często są mylone z kolektorami słonecznymi. Należy sobie jednakże zdawać sprawę, jaka jest między nimi różnica. Kolektory słoneczne przekształcają energię słoneczną na cieplną. Jednak panele fotowoltaiczne konwertują energię słoneczną na energię elektryczną. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych solarne latarnie uliczne, działają bez zasilania sieciowego. Powstająca z promieniowania słonecznego energia jest gromadzona w zainstalowanych akumulatorach, a jej przeznaczenie jest możliwe w dowolnym momencie.
Rozwiązaniem, które pozwala całkowicie uniezależnić się od dostępności energii słonecznej, jest hybrydowa lampa uliczna. Lampa ta jest wyposażona zarówno w panele fotowoltaiczne zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną, jak i w turbinę wiatrową. Generator wiatrowy stosuje energię kinetyczną wiatru. Wykorzystanie dwóch odnawialnych źródeł energii jest nie tylko i wyłącznie rozstrzygnięciem szalenie korzystnym dla środowiska, ale też podnoszącym znacznie efektywność lampy. Dzięki takiej technologii w przypadku długich okresów bez wystarczającej ilości światła słonecznego lampa nadal pełni swoją funkcję. Energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej jest gromadzona w specjalnych akumulatorach żelowych. Ciekawym udogodnieniem, które daje możliwość na dostosowanie pracy lampy do potrzeb określonego miejsca, jest inteligentny kontroler. Zastosowane czujniki umożliwiają dopasowanie natężenia oświetlenia do określonych warunków. Opcjonalnie lampa może być sterowana bezprzewodowo za pomocą pilota na podczerwień. Jest to zdecydowanie rozwiązanie, które w znaczącym stopniu zwiększa komfort użytkowania.
Zobacz także: solarne lampy uliczne.