Zabawki kreatywne i sensoryczne

Wczesne dzieciństwo ma kluczowe znaczenie dla rozwoju zarówno sprawności ruchowej jak i umysłowej. Dzieci wykazują naturalną skłonność do poznawania nowych rzeczy poprzez ich dotykanie, wąchanie czy oglądanie. Warto mieć na uwadze jednakże, że u najmłodszych dzieci funkcje ruchowe oraz poznawcze dopiero są wykształcane, a więc zabawki powinny być dobrane do stadium rozwoju.

A co najbardziej istotne, dzieci powinny z zabawy czerpać przyjemność. Jeżeli już nie pragną się bawić określoną zabawką, nie powinno się ich do tego nakłaniać. Jedynie połącznie zabawy z rozwojem daje korzystne efekty.
Zabawki wspomagające rozwój najmłodszych dzieci
Zabawki sensoryczne to taki rodzaj, który stymuluje wszystkie zmysły dziecka. A zatem zostają pobudzone nie tylko i wyłącznie funkcje ruchowe, ale także zmysł dotyku, smaku, wzroku oraz słuchu. Ten typ zabawek przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci. Zabawki rozwijające sensorykę mają charakterystyczną fakturę, na przykład puchatą, śliską, gładką, szorstką czy z wypustkami. W ten sposób pobudzony jest zmysł dotyku, a dziecko jest zachęcane do ruchu. Zazwyczaj zabawki tego rodzaju wydają ciekawiące małe dzieci dźwięki. Mogą to być przykładowo odgłosy wydawane przez różne zwierzęta, przykładowo lwa, krowę czy psa. Spotyka się też zabawki, które posiadają swój charakterystyczny smak. Wybór zabawek sensorycznych jest de fakto znaczny, zatem na pewno właściwie każdy rodzic wybierze coś dobrego dla swojej pociechy. Ciekawym pomysłem są specjalne buteleczki. Butelki sensoryczne są wypełnione różnymi rzeczami, mogą to być przykładowo koraliki, cekiny czy wręcz surowy makaron. Są wykorzystane na wiele sposób, jednakże najczęściej stanowią źródło efektów dźwiękowych.
Zabawki na kreatywność stanowią kolejną kategorię zabawek, które w znaczący wspierają rozwój dziecka. Pobudzają do myślenia oraz stymulują zmysł dotyku. W tej roli świetnie sprawdzają się rozmaite klocki czy układanki. Bez wątpienia też w tym wypadku zabawka powinna być skorelowania z wiekiem dziecka. Jeżeli kupimy zbyt skomplikowaną grę albo zabawkę, będzie ona musiała poczekać, aż nasza pociecha trochę podrośnie. Właściwie każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne dla rozwoju są pierwsze lata. Warto więc dołożyć starań, ażeby wspomóc rozwój dziecka.
Sprawdź tutaj: Zabawki sensoryczne.