Fotowoltaika – ciekawy artykuł

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, spojrzeć na dachy domów, a zobaczymy jak wiele z nich posiada już zamontowane panele PV. Nie da się ukryć, że jest to doskonały sposób by oszczędzić na rachunkach za prąd, a w pewnych przypadkach nawet obniżyć je do zera.

Działa to na niezmiernie prostej zasadzie. Panele słoneczne na dachu powodują powstawanie energii elektrycznej, która następnie zasila urządzenia w naszym domu. O ile jest jej w danym momencie za niewiele, resztę prądu automatycznie dobieramy z sieci energetycznej. Wszystkim steruje inteligentny falownik, który w właściwym momencie włącza i wyłącza poszczególne obwody instalacji.

Jeśli jednak w naszym domu pobór prądu jest bardzo niski albo nie ma go w cale (np. gdy gdzieś wyjedziemy), to nadwyżka energii jest wprowadzana do sieci przesyłowej i zasila innych odbiorców. Odciąża to sieć energetyczną i przynosi nam realne oszczędności finansowe. Nie jest zatem niczym dziwnym, że fotowoltaika stała się aż tak popularna w ostatnich latach. W szczególności, że nie musimy płacić za montaż paneli PV z własnej kieszeni. Wystarczy, że uzyskamy tzw. dotacje Mój Prąd, by koszty montażu całej instalacji zostały pokryte wręcz w 100% ze środków unijnych. Dla odbiorcy końcowego jest to czysta oszczędność, ponieważ nie płaci za montaż instalacji, które jednocześnie przynoszą mu realne oszczędności na prądzie.

Przeciwnicy instalacji fotowoltaicznych twierdzą, że w Polsce nie ma na nie klimatu. Owszem, jeszcze dekadę temu panele słoneczne były na tyle słabo rozwiniętą technologią, że potrzebowały w rzeczywistości silnego nasłonecznienia, aby wygenerować zadowalającą ilość energii elektrycznej. Dziś jednakże zmieniło się to bardzo mocno. Produkcja paneli PV używa inne technologie, które nawet przy niewielkim nasłonecznieniu umieją produkować zadowalające ilości energii. Sprawia to, że nawet w naszej szerokości geograficznej – gdzie silne nasłonecznienie jest wyłącznie w miesiącach letnich – możemy cieszyć się prądem generowanym ze słońca przez okrągły rok.
Więcej: panele PV Wieliczka.